Polévka z červené čočky

Červená čočka sice patří do šuplíčku s ostatními luštěninami, ale potřebuje samostatné zacházení a trochu jiný přístup k vaření. 

Ingredience:
olej
cibule
200 g červené čočky

mrkev, celer, česnek
1 l vody nebo vývaru
sůl, pepř, kurkuma
bylinky 

Postup:
1. Na rozpáleném oleji osmažíme nadrobno nakrájenou cibuli, poté přidáme mrkev a celer. Společně osmahneme.
2. Dále přidáme propláchnutou čočku, zalijeme ji vodou, ochutíme pepřem a solí nebo čočku zalijeme vývarem.
3. Vaříme, dokud čočka nebude měkká. Červená čočka brzo změní barvu a začne se rozpadat.
4. Až bude polévka hotová, dochutíme ji česnekem a bylinkami a podáváme. 

Jak se červená čočka liší?

1. ČERVENÁ ČOČKA NEMÁ SLUPKU JAKO JINÉ LUŠTĚNINY

Jak asi víte, slupka u luštěnin je problematická a způsobuje nadýmání. Přestože nadýmání má též půvabný název meteorismus, ve skutečnosti na něm nic půvabného není, jak se můžete přesvědčit krátkodobým pobytem s meteorickou osobou v jedné místnosti. Červená čočka už je ale vyloupaná a proto nadýmá podstatně méně.

2. ČERVENOU ČOČKU NEMUSÍTE PŘEDEM NAMÁČET

Kde není slupka, není ani důvod luštěniny předem namáčet ve studené vodě. Namáčení se děje proto, aby slupka změkla a umožnila postupný průchod vody dovnitř, takže luštěniny pak při vaření měknou rovnoměrněji, rychleji a nepopraskají.

3. ČERVENÁ ČOČKA SE ROZVÁŘÍ A JE TO TAK SPRÁVNĚ

Měkká červená čočka nenápadně připomíná kaši. Nezabráníte tomu. Pokud se ji budete snažit vařit šetrně, zvolna, a jen tak akorát, stejně se částečně rozpadne. Nechte tomu raději volný průchod a využijte toho. Rozhodně se nesnažte uvařit ji jako fazole do salátu, ale spíš ji použijte do polévek, do omáček, do příloh s kašovitější konzistencí, po vychladnutí ji můžete propašovat i do pomazánek.

INFO

Červená čočka funguje na talíři stejně jako maso. Jedná se o bílkovinu, nikoli o zeleninu. 

Základní postup na vařenou červenou čočku

Všechno se to děje rychle, za 15 minut máte hotovo. Když se budete chystat červenou čočku uvařit, použijte na 300 g čočky 550 ml vody a necelou lžičku soli. Zhruba to odpovídá jednomu hrnku čočky a dvěma hrnkům vody a bude vám to stačit jako základ jídla pro 4 osoby.

  1. Čočku nejprve důkladně propláchněte na cedníku pod studenou vodou, potom vysypte do hrnce.
  2. Zalijte odměřeným množstvím studené vody, nesolte a přiveďte k varu.
  3. Nechte nezakryté vařit 5 minut.
  4. Potom přidejte sůl, promíchejte, ztlumte žár na minumum nebo dokonce vypněte plotýnku úplně, pokud vaše hrnce dobře drží teplo. Zakryjte pokličkou a dalších 10 minut si čočky nevšímejte.

Takto uvařená čočka se nemusí slévat, protože by měla tekutinu vsáknout do sebe. Je dostatečně měkká a dostatečně osolená a dostatečně připravená na vaše další úpravy:

  • Můžete ji například smíchat s hromadou nakrájené čerstvé zeleniny, opatřit zálivkou a vydávat za salát jako hlavní jídlo. Přílohou budiž kousek čerstvého pečiva.
  • Namísto čerstvé zeleniny se nemusíte obávat ani zeleniny pečené či vařené, zejména v zimním období.
  • Můžete ji dokonce přidat do těstovinového salátu, opět s přídavkem zeleniny.
  • Můžete ji nechat vychladnout a schovat do pomazánky.
  • Můžete ji nechat vychladnout a připravit z ní nejrůznější placičky pro další opečení na pánvi. V takovém případě se k ní chovejte jako k mletému masu: s trochou vajíčka a strouhanky z ní budou bezva šišky, placky, karbanátky nebo kuličky.

Jak červenou čočku ochutit

Červené čočce sluší nejen směs typicky českých chutí jako majoránka, cibule, česnek a kmín, taky jí sedne koření z teplých krajin, tak třeba paprika, římský kmín, pepř, špetka skořice, kurkuma nebo kari koření, závan indických či marockých chutí a hotové směsi koření, které odtud pocházejí. Ale nebojte se, že vás to odkazuje pouze na recepty z exotických kuchyní. Vůbec se toho nelekejte a prostě jen využijte to, co zrovna máte po ruce.

Například žlutě barvící kurkuma dá čočce nejen nádech zajímavosti, navíc jí podstatně zlepší i barvu, která jinak při vaření bledne.

Velkou výhodou je, že se čočku nemusíte bát osolit už poměrně brzo v počátku vaření, protože ona změkne i tak. Ostatní luštěniny jsou na tom hůř právě kvůli slupce, o které jsem psala zpočátku.

© 2019 Recepty Majerovi
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky