PEČENÉ VEPŘOVÉ KOLENO

Na pečené vepřové koleno jezdí do Čech turisté z celého světa. Ve výsledku je příprava velmi snadná a rychlá.

Jak udělat vepřové koleno měkké uvnitř a křupavé zvenku

Za křupavou, vypečnou kůží je vždycky třeba hledat vysokou teplotu v troubě. Bez ní zůstane kůže vždycky jen bledá a měkká.

Jenomže pouhé pečení při vysoké teplotě u tak velkého kousku masa s kostí, jako je vepřové koleno, způsobí dřív spálení na povrchu než propečení uvnitř.

A proto se o koleno musíte postarat tak, aby vypečení kůže přišlo až nakonec. Tedy nejprve nechat změknout maso a prorostlé části, a to skoro do rozpadavého stavu, a teprve potom rychle, rázně a bez smlouvání vypéct kůži.

Vepřové koleno stačí vložit do mírně vyhřáté trouby a zakryté ho nechat být 3 hodiny při 150 stupních svému osudu. Za tu dobu stačí krásně změknout.

VYPEČENÍ KŮŽE

Hezkému vypečení kůže pomůže, když ji předem důkladně a pravidelně naříznete.

Nařezávání se provádí ještě předtím, než dáte koleno péct v první pomalé etapě.

Nakonec kůži vypékáme zprudka, cca 20 minut při 180 stupních. Koleno tak dostane výraznou a příjemnou pečenou chuť a postupné prohřívání kůže mu taky prospěje.

Suroviny

  • 1 vepřové koleno, cca 1 kg
  • 4 stroužky česneku
  • 1/2 lžičky soli
  • 1/2 lžičky kmínu
  • lžíce medu

Postup

  1. Maso opláchněte a osušte papírovou utěrkou. Na horní straně kolene nařízněte kůži velmi ostrým nožem v rovnoběžných zářezech, zhruba po jednom centimetru vzdálených od sebe.
  2. Stroužky česneku oloupejte a plochou stranou nože je trochu rozmáčkněte, aby uvolnily své aroma. Česnek prostrčte co nejhlouběji do masových záhybů, do kterých se dostanete z větší useknuté strany kolene. Zároveň uvnitř, kam až se dostanete, maso lehce osolte.
  3. Zbytek soli nasypte na horní stranu kůže, především do zářezů. Kmín trochu podrťte v hmoždíři, ale ne zcela na jemno, a nasypte ho do stejných míst, co sůl.
  4. Připravené maso vložte do malého pekáčku a zakryjte pokličkou nebo alobalem. Vložte do trouby, zapněte na 120 stupňů (tentokrát si buďte jisti správnou vnitřní teplotou trouby, nejlépe použitím vhodného teploměru do trouby) a na tři hodiny na maso zapomeňte.
  5. Po třech hodinách sejměte pokličku, maso přelijte řídkou, vodovou šťávou z výpeku, zvyšte teplotu na 150 stupňů a opět na hodinu odejděte. Budete-li mít cestu kolem, můžete maso znovu přelít, ale není to nutné. Pokud by se šťáva zcela vypekla, nalijte do pekáče půl malé skleničky vody.
  6. Nakonec zvyšte teplotu na 180 stupňů a tentokrát už neodcházejte moc daleko - po 15-20 minutách kůže zezlátne dost na to, abyste mohli prohlásit pečení za ukončené. Každých pět až deset minut se v této závěrečné fázi pokuste maso přelít výpekem. Na závěr by měla mít původní nevýrazná šťáva, kterou maso samo pustilo, hustou, sirupovou konzistenci a tmavě zlatou barvu.

Podáváme s knedlíky, se zelím nebo taková česká klasika s hořčicí, křenem a kyselou okurkou.

Lákavý recept na pečené koleno na černém pivě je třeba zde ...

© 2019 Recepty Majerovi
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky